piše Marjana Naletilić, mr. pharm.
Vjerujem da je trudnoća velika radost za većinu budućih mama, tako je bilo i kod mene. Iako se u svakodnevnom radu susrećem s trudnicama i znam koje su preporuke što se tiče suplementacije, ipak sam odlučila sam malo detaljnije pogledati koje dodatke prehrani ću uzimati. Kroz dugogodišnju praksu rada u ljekarni, moje iskustvo je, da buduće mame uzmu prenatal koji im ginekolog preporuči, a da ginekolozi najčešće preporuče onaj za koji imaju gotov recept (ilitiga letak na stolu), ne unoseći se previše u sastav svih dostupnih preparata. Što je zapravo i opravdano, jer je to ionako domena nas farmaceuta pa sam se dala u analize i traženje „idealnog“ prenatala za sebe.
Prva tri mjeseca trudnoće svakako je najbitnija folna kiselina. To je jedan iz skupine B vitamina (vitamin B9), nužan za normalan razvoj neurološke cijevi, tj. normalan razvoj centralnog živčanog sustava, mozga i leđne moždine bebe, ali je isto tako jako bitan za mamu (anemije, bolesti živaca…) Vitamine B skupine, naš organizam ne stvara sam, tako da ih je nužno unositi hranom (lisnato povrće, brokula, avokado, grašak..). No, pošto su trudničke mučnine najčešće u prvom trimestru, događa se to da se hranom ne unese dovoljna količina folne kiseline te ju je potrebno uzimati u obliku tableta. Prema najnovijim smjernicama Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) preporučena doza je 400 do 800mcg, i preporuča se da se sa folnom kiselinom započne i 12 tjedana prije planirane trudnoće. Stoga folnu kiselinu uvedite čim počnete planirati trudnoću. Ja sam koristila Solgar folat 400mcg kraći period prije trudnoće te nastavila još prva tri mjeseca trudnoće.
Birala sam ovaj „malo skuplji“ oblik jer je folna kiselina u ovom preparatu u obliku u kakvom se nalazi i u prirodi, koji se puno bolje iskorištava u organizmu te stoga ima i bolji utjecaj na razvoj bebe, posteljice kod mame te ostale jako bitne učinke.
Ovaj oblik folne kiseline
je također dostupan i cijena mu je puno manje, ni s njim neće pogriješiti, zapravo njega ginekolozi najčešće i propisuju, ali navela sam vam zašto je metafolat moj izbor broj 1.
U drugom i trećem tromjesečju, mijenjaju se potrebe za nutrijentima. Naime, beba brže raste te se preporuča unositi 300-400 kalorija više. Nakon 12.og tjedna trudnoće, odlučila sam uzeti Novalac prenatal kapsule.
-
Novalac prenatal caps a3034,40KM
Naime, najbitniji nutrijenti u ovom dijelu trudnoće su željezo, omega 3 i vitamin D, a sve sam to našla u ovom proizvodu.
Zbog povećanja volumena krvi majke tokom trudnoće, a i potreba bebe, velik broj trudnica ima manjak željeza. Novalac prenatal ima oblik željeza koji se dobro apsorbira i nema okus metala. Iako mi je u prvoj trudnoći hrana bogata željezom (cikla, borovnice, kupine) i doza iz Novalac prenatala bila dovoljna, u drugoj trudnoći sam u trećem tromjesečju ipak morala uzimati (na preporuku liječnice) još jedan preparat sa željezom. Ali to svakako trebate vidjeti s vašim liječnikom nakon odrađenih laboratorijskih nalaza.
U zadnjem desetljeću dosta se govori o omega 3 masnim kiselinama. Naime, bitne su za pravilan razvoj mozga i vida kod fetusa, ali i za mentalne i psihološke funkcije poslije u životu djeteta. Naš ih organizam ne stvara sam, već ih je potrebno unositi ili hranom ili nadopunom prehrani. Većina novijih prenatalnih oblika ima i omega 3 masne kiseline u svom sastavu, a potrebno je da sadrži bar 200 mg dokozaheksaenske kiseline (DHA).
Zbog promjene životnog stila, generalno je manjak vitamina D kod ljudi, pa tako i kod trudnica. Osim za imunitet, bitan je i za metabolizam kalcija i kod majke i kod djeteta i izgradnju koštanog sustava. U trudnoći i dojenju, potrebno je unositi bar 400-600 IU dnevno, ali kod potvrđenog manjka (što ćete vidjeti samo iz laboratorijskih nalaza) vitamina, čak i do 4000 IU. Doze iznad 2000 IU vitamina D su jako visoke i one idu samo na liječničku preporuku!
Preporuča se prenatal vitamine uzimati iza ručka, tj. iza obroka jer je tada najbolja iskoristivost preparata.
Također, u drugom trimestru sam imala jake grčeve u nogama pa sam u dogovoru sa doktoricom uzimala dodatno i preparat magnezija, budući ga u prenatal oblicima ne budu velike doze jer ometa apsorpciju željeza. Uzimala sam ga jedanput dnevno, popodne ili predvečer. Dakle ne uzimati istovremeno magnezij i prenatal (ili dodatak željeza ako uzimate) potrebno ih je razdvojiti barem 4 sata.
Moj izbor bio je magnezij u prahu koji se otapa direktno u ustima, ugodnog okusa naranče.
Nosila sam komad uvijek sa sobom i bio mi je najpraktičniji. A ako preferirate kapsule onda je moja preporuka ovaj preparat magnezija.
Malat inače ima najbolji učinak na opuštanje mišića i siguran je za korištenje u trudnoći. O tome možete više pročitati ovdje .
Od šumećih oblika nekako mi je najdraži ovaj Natural Wealth
također meni najdražeg okusa naranče.
Od ostalih prenatala, spomenula bih još Premama duo, koji također sadrži i omegu, ali i željezo i vitamin D, kao i Dietpharm prenatal, dok je kod Solagar prenatala potrebno dodatno unositi omegu, jer je ovaj preparat ne sadrži.
-
Dietpharm centravit prenatal 30 tbl + 30 caps32,30KM
-
Solgar prenatal tbl a6033,90KM
Za kraj, bitno je napomenuti da su ovi vitamini i minerali samo dodatak raznolikoj i zdravoj prehrani, koja mora biti osnova trudnoće. Iako se dosta trudnica pita bi li uopće uzimale neke dodatke ili ne, preporuka je da dobro sagledate vaš stil života i prehranu i ako je ona neredovita ili nedovoljno bogata vitaminima i mineralima, preporuka je svakako da. Višak vitamina će se jednostavno izlučiti iz vašeg organizma, a u slučaju da postoji neki manjak, a niste ga prepoznali npr. manjak folne kiseline, to može dovesti do ozbiljnih posljedica i za mamu i za bebu.
Drage mame, ako imate nekih pitanja, šušura u glavi, obratite se educiranim osobama, ne tražite odgovore na društvenim mrežama ili na kojekakvim grupama „mama sa iskustvom“, jer tuđi dobronamjeran savjet može za vas biti fatalan. Stoga svaka informacija koju tražite, neka bude stručno utemeljena, jer jedino tako osiguravate zdrav i siguran rast vaše bebe. Ovo su linkovi nekih sigurnih portala s kvalitetnim i stručno utemeljenim informacijama:
pogledaj ovdje link_1
pogledaj ovdje link_2
pogledaj ovdje link_3
pogledaj ovdje link_4
pogledaj ovdje link_5
Dodaj komentar