Piše: Ana Zovko, univ. mag. pharm.
Teško je danas zaobići kolagen bilo da se radi o kvalitetnoj kremi za zreliju dob ili da jednostavno želimo nešto kako bi nam se poboljšalo opće stanje, pokretljivost zglobova, zdravlje kose, kože i noktiju. Što je taj kolagen i što nam „radi“?
Kolagen je protein i jedan od glavnih „građevnih blokova“ naše kože. Kolagen koži daje strukturu i potporu (a hijaluronska kiselina joj daje puninu). Osim u koži, kolagen se nalazi kostima, tetivama, ligamentima, zubima, krvnim žilama i očima. Kolagen tim tkivima daje strukturu, žilavost, krutost i teksturu. Zamislite ga kao „ljepilo“ koje drži vaše tijelo.
Kada se kolagen počne pojačano razgrađivati, te njegova razina u tijelu počne opadati (nakon 30. godine) događaju se brojne promjene: nastaju bore na koži, slabljenje mišića, tetive su krutije, češće su ozljede, bolni zglobovi, propadanje kostiju, slabljenje kose itd.
Kad osjetimo na sebi takve promjene, kolagen je odličan dodatak prehrani koji ima brojne pozitivne učinke. Osim što daje koži, kosi i noktima puninu i čvrstoću, nadomjestak kolagena doprinosi boljoj pokretljivosti zglobova, bržem oporavku od ozljeda, potiče mineralizaciju kostiju, što je povoljno za žene u menopauzi.
Jedna od zanimljivijih činjenica je njegova dobrobit i za kardiovaskularni sustav. Naime, kolagen može pomoći u snižavanju razina kolesterola u krvi te smanjiti rizik od najčešćeg oboljenja današnjice, koronarnih bolesti i inzulta. Kolagen potiče obnovu sluznice želuca i crijeva, stoga će dobrobiti imati i osobe s upalnim bolestima crijeva.
Kolagen možete nadomjestiti prehranom bogatom proteinima (meso, riba, jaja), dodatnim uzimanjem vitamina C, cinka i bakra. A ono što potiče njegovo stvaranje u koži, su kreme s retinolom, a nanošenjem krema sa SPF sprečavate njegovo propadanje, tj čuvate kolagen koji već imate. Pojačanu razgradnju kolagena uzrokuje prekomjerna konzumacija alkohola i pušenje.
Uzimanje kolagena u obliku kapsula ili praha ili tekućine kod većine ljudi neće izazvati nikakve nuspojave, jer je kolagen prirodna tvar za naš organizam. Ali previše kolagena ipak može imati negativne posljedice, a evo i koje:
– Povišena razina kalcija u krvi, javlja se kod kolagena niske kvalitete s visokim udjelom kalcija. Ovu nuspojavu možete osjetit putem simptoma kao što su zatvor, umor, mučnina, povraćanje, bolne kosti.
– Previše kolagena može potaknuti stvaranje bubrežnih kamenaca, zbog aminokiseline hidrokisprolina u sastavu kolagena koja povećava razinu oksalata što povećava mogućnost stvaranja kamenaca od kalcijevog oksalata.
– Smanjenje apetita. Ova nuspojava za one s prekomjernom težinom može biti poželjna.
– Neugodan okus u ustima. Ova nuspojava također se više javlja kod niskokvalitetnih proizvoda. Možete ju izbjeći tako što ćete kolagen pomiješati s nekim sokom.
– Neke osobe mogu reagirati na kolagen promjenama na teksturi kože (aknama, alergijskom osipom i sl) kao i kod svakog lijeka i dodatka prehrani ova reakcija posljedica je preosjetljivosti, javlja se u rijetkim slučajevima i može biti posljedica loše kvalitete proizvoda.
Zbog toga uvijek birajte visokokvalitetne dodatke pouzdanih robnih marki, jer jedino tada ćete dobiti sve benefite kolagena. Najkvalitetniji je riblji kolagen iz morskih izvora, bez dodanih punila i aditiva. Rezultate očekuje 20ak dana od početka uzimanja, može se koristiti u trudnoći i dojenju, ali samo visokokvalitetni pročišćeni proizvodi, bez aditiva.
Dodaj komentar