Piše Ana Zovko, mr. pharm.
Primjena lijekova, dodataka prehrani te određene kozmetike tijekom trudnoće i dojenja treba biti uz oprez i savjetovanje s liječnikom ili ljekarnikom. Navodimo najčešća stanja kada trudnice i dojilje posežu same za lijekovima ili dodacima prehrani, na što obratiti pozoronost, što izbjegavati, a što sa sigurnošću primijeniti.
PREHLADA – u slučajevima hunjavice, curenja iz nosa te začepljenosti dišnih puteva, trudnice i dojilje smiju bez bojazni primjenjivati hipertoničnu fiziološku otopinu ili pročišćenu morsku vodu. (Aqua maris, Sterimar, Sinomarin). Također se preporučuje inhalacija hipertoničnom fiziološkom otopinom.
Primjena sprejeva za nos ili šumećih tableta za oralnu primjenu koji sadrže oksimetazolin ili pseudoefedrin (Operil, Meralys,Olynth, Maxirhino, Lupocet flu, Tylol hot i sl.) ne preporučuje se u trudnoći niti u dojenju zbog mogućnosti sužavanja krvnih žila te povišenja krvnog tlaka majke i bebe.
KAŠALJ – kod pojave kašlja vrlo važno je razlučiti radi li se o suhom ili produktivnom kašlju. Ukoliko niste sigurne, uzmite biljni sirup, bez dodataka alkohola, koji djeluje na obje vrste kašlja.
Suhi, nadražajni kašalj –sirup na bazi borovih iglica (Alepnkraft), islandski lišaj, bijeli sljez, trputac
Produktivni kašalj, kada imate gustu sluz koju je potrebno razrijediti – bršljan (npr. Prospan), bromheksin bez alkohola (Bisolvon), acetilcistein (npr. Fluimikan, Flavamed)
Ukoliko niste sigurni koja je vrsta kašlja, uzmite sirupe koji su kombinacija bilja i djeluju na obje vrste kašlja (npr. Bronchostop sine).
Također se možete inhalirati s fiziološkom otopinom 2xdnevno (5ml fiziološke otopine).
POVIŠENA TJELESNA TEMPERATURA, BOLOVI (glavobolja i sl.) – Paracetamol je prvi lijek izbora za snižavanje temperature i liječenje blagih bolova u trudnoći i u dojenju. Kod temperature do 38 stupnjeva uzeti jednu tebletu od 500mg svaka 4h, kod više temperature uzet 2tbl. od 500mg također svaka 4h.
Ostali nesteroidni antireumatici (npr. diklofenak (Voltaren), ibuprofen (Neofen, Brufen), ketoprofen (Ketonal), piroksikam(Lubor)) trebaju se primjenjivati s oprezom i samo ako se paracetamolom ne postiže željeni učinak i to svakih 6h. U III. trimestru trudnoće, mogu izazvati teže nuspojave kod djeteta te se stoga njihova upotreba, nakon šestog mjeseca trudnoće, nikako ne preporuča.
Kod dojenja vrijedi isto pravilo, prvi izbor je uvijek paracetamol, a ukoliko se njime ne postiže željeni rezultat, mogu se primijeniti nesteroidni antireumatici (ibuprofen (Neofen, Brufen) ili diklofenak (Volteren)).
PROBAVNE TEGOBE – visoke razine spolnih hormona tijekom trudnoće i dojenja mogu uzrokovati probavne smetnje. Kod blažih simptoma preporučuju se dijetalne mjere, više manjih obroka na dan, izbjegavati kofein, voćne sokove, čokoladu, jako začinjenu i masnu hranu, spavati na povišenom uzglavlju. Također izbjegavati vruću i jako hladnu hranu.
POVRAĆANJE, MUČNINE – Prvo možete uzeti neke proizvode na bazi đumbira (npr. Lizzy lizalice) ili vitamin B6 u obliku tableta. U slučaju jačih mučnina i povraćanja može se primijeniti dimenhidrinat tablete i to 1 uvečer (Dramina tbl. ili Aviomarin tbl.)
ŽGARAVICA – kod pojave podrigivanja i vraćanja kiseline preporučuje se prvo koristiti antacide (Rennie tbl. za žvakanje 1 sat nakon obroka i prije spavanja po jednu tbl. max 11tbl/dan). U slučaju jakih simpotma sigurno je koristiti i ranitidin tbl. (Ranital, Ranisan tbl.) 1tbl. ujutro i 1tbl. uvečer.
PROLJEV – najvažnija je dijetalna prehrana, uzeti rehidracijsku sol (Rehidomix vrećice ili O.R.S. šumeće tbl.) može se uzimati i probiotik (Linex forte, Waya cps. i sl.) u preporučenim dozama.
ZATVOR – kod povremenog zatvora uzeti glicerinske čepiće za odrasle ili Eva Q čepiće koristiti po potrebi jedan čepić rektalno. U slučaju konstantnog zatvora uzimati laktuloza sirup (Portalak sirup) ili voćni sirup (Isilax) i to veliku žlicu ujutro uz doručak kroz dulji period i piti puno tekućine.
HEMOROIDI –kremu na bazi beta glukana (Hemero protect) ili na bazi propolisa (Hemopropin) možete koristiti dulji vremenski period i to nakon svake stolice, a po potrebi i do 3 puta na dan. U slučaju većih smetnji uzeti malo jače kreme (Factu mast, Hadensa mast), ali ih koristiti do smirivanja simptoma i nakon toga uzeti preventivno neku od gore navedenih krema.
GRČEVI U NOGAMA – Magnezij 375 mg šumeći 1xdan ili Magnezij granule koje se otapaju u ustima 1xdnevno, granule su prigodnije za trudnice i dojilje koje imaju želučanih smetnji. U slučaju težine i bolova u nogama može se uz magnezij uzeti gel za noge koji ćete koristiti uvečer, namazati u tankom sloju noge i držati noge na povišenom. (Mustela gel za noge, Arnika gel, Magnezij gel i slično.)
VAGINALNI SVRBEŽ – Lactogyn (mliječna kiselina) vaginalete pri pojavi prvih simptoma peckanja i svrbeža. Ukoliko se simpotmi ne smiruju u roku od 2 dana ili je iscjedak bijel i imate jaki svrbež , uzeti antifungalnu kremu ili vaginalete (canesten, plimycol ili rojazol).
ALERGIJE – kod nadražajnog kašlja, curenja nosa, suznih očiju i ostalih alergijskih rekacija u trudnoći i dojenju sigurno je primjenjivati loratadin 1xdan (Rinolan, Flonidan) kraći vremenski period (20ak dana). Nikako ne kombinirati s lijekovima za prehladu koji sadrže pseudoefedrin, konzultirati se s liječnikom ukoliko niste sigurne radi li se o alergiji! Dulja primjena također treba biti uz odobrenje liječnika.
Alergijske reakcije na koži, osip, svrbež –kreme s bakrom i cinkom možete koristiti dulji period na većim površinama (Avene cicalfate krema), a u slučaju jačih alergijskih reakcija Fenistil gel, 2 x na dan stavljati na manjim površinama tijela.
DERMOKOZMETIKA
Za vrijeme trudnoće i dojenja za njegu kože koristite samo preparate kontroliranog podrijetla. Ono što se ne smije koristiti u trudnoći i dojenju jesu preparati s retinolom (vrlo čest sastojak krema protiv bora te krema protiv akni), kreme protiv celulita, neke kreme za izbjeljivanje, jači šamponi protiv prhuti (Reconazol, Oronazol, Mycoseb i sl), boje za kosu s amonijakom. Stoga sastav Vaših preparata provjerite, a ukoliko niste sigurne, savjetujte se s ljekarnikom.
Najčešće promjene na kože s kojima se trudnice susreću jesu pigmentacijske mrlje te pojava pucanja kože na predjelu trbuha, odnosno strije.
Kad govorimo o strijama, preporučujemo obilnu hidrataciju kože, osobito kože trbuha zbog podložnosti pucanja i stvaranja strija. (Guam krema protiv strija, emolijentni balzami (Aderma, Avene), badem ulje, ulje protiv strija (Mustela, Eucerin) i sl.)
Zbog hormonske neravnoteže vrlo su česta pojava hiperpigmentacije na koži lica. Ono što je vrlo važno jest koristiti kreme s visokim zaštitinim faktorom (spf50+) tijekom cijele trudnoće, a osobito u vrijeme izlaganja suncu. Trudnicama preporučujemo mineralne zaštitne kreme jer ne sadrže nikakve kemijske filtere i pogodne su za najosjetljiviji tip kože (Avene mineralni fluid).
Unatoč općeprihvaćenom mišljenju kako je većinu lijekova potrebno izbjegavati tijekom trudnoće i dojenja, postoje situacije u kojima primjena lijekova donosi puno veću korist i za majku i za dijete nego što je rizik primjene istih. Stoga se uvijek savjetujte s liječnikom ili ljekarnikom, ne prekidajte propisanu terapiju niti uzimajte i produžujte istu bez savjetovanja.
Dodaj komentar