Piše: Marjana Naletilić, univ. mag. pharm.
Kako ih prepoznajemo, s knedlom u grlu?
Vodene kozice, ili kako ih mi zovemo pljuskavice, su jako zarazna bolest specifična za dječju dob. Iako najčešće prolaze bez komplikacija, uvijek se na prvu stvori knedla u grlu kad ugledate mjehuriće. Tako je bilo i meni kad sam kod svoje trogodišnjakinje ugledala tri crvene točkice na leđima od kojih je jedna imala vodenasti sadržaj, karakterističan za ovu bolest. Kako to inače biva, kroz par sati sam primijetila i na licu i vlasištu a kroz sljedeća dva dana su se proširile i na područje stomaka, nogu i ruku. Uz karakteristične mjehuriće, vodene kozice ćete prepoznati i po svrbežu koji može biti i dosta jak.
Kako spriječiti jaki svrbež?
Kod takvih slučajeva obično ide primjena nekog antihistaminika (npr. Fenistil kapi, Lordes sirup, Lostop sirup i sl.) no kod mene nije bio takav slučaj jer, kako kćerka nije imala puno mjehurića, nije imala ni intenzivan svrbež pa nisam imala potrebe da ga primjenjujem. Ali ovi sirupi mogu biti od velike pomoći kako ne bi došlo do infekcije mjehurića zbog češanja. To je kod djece vrlo čest slučaj i morate s tim biti uvijek na oprezu.
Odmah sam svojoj kćeri odrezala i noktiće što je isto jako bitno, jer infekcija mjehurića ako nastane, najčešće nastane kad dijete češe krastice te nastaju rane. Mali trik, zaposlite im rukice nekom igrom, bojanjem, puzzlama :), a bebama stavite rukavice tijekom noći.
Kako i kada se prenosi?
Bolest se javlja u epidemijama, što znači ako jedno dijete oboli, očekuje se širenje na cijeli kolektiv. Prenosi se kapljično ili kontaktom, a osoba je najzaraznija dan-dva prije izbijanja osipa i dok mjehurići izbijaju, a to je najčešće prvih 6 dana od izbijanja. Mada, prema literaturi, osobe su zarazne i do 21 dan ili 3 sedmice prije izbijanja mjehurića jer tada se odvija inkubacija virusa u organizmu, al kao što napisah, 3 dana prije samog izbijanja su najzaraznije. Detaljnije o vodenim kozicama možete naći ovdje.
Što koristiti kod povišene tjelesne temperature Liječenje se provodi simptomatski, znači ublažavamo svrbež, spuštamo povišenu temperaturu ako je prisutna. Neka djecu znaju dobiti temperaturu i osjećati malaksalost i dan prije izbijanja osipa, neka djece se žale i na bolove u zglobovima. Kod nas je bila prisutna povišena temperatura koju smo lagano rješavali paracetamolom. Acetilsalicilna kiselina (aspirin) se ne daje djeci kod vodenih kozica (varičela) jer može dovesti do ozbiljnog i potencijalno smrtonosnog stanja koje se zove Reyeov sindrom. Ovo na sreću rijetko stanje oštećuje jetru i mozak te se povezuje s upotrebom aspirina kod virusnih infekcija, posebno kod varičela i gripe. Zbog toga za snižavanje temperature i ublažavanje bolova kod djece uvijek koristite paracetamol ili ibuprofen.
Čime tretirati mjehuriće, moj izbor?
Najvažnija je ispravna higijena mjehurića. Ja sam za tretiranje odlučila uzeti A-Derma cytelium sprej, koji zbog svog sastava, cink oksida i ekstrakta zobi djeluje tako što isušuje i umiruje, te štiti da ne bi došlo do infekcije mjehurića tj. ima antibakterijsko djelovanje. Dva puta dnevno sam na svaki mjehurić nanosila po potisak spreja.
-
Aderma cytelium sprej 100ml24,50KM
Dobar izbor je i Avene cicalfate spray, sličnog je sastava, a potpuno jednakog načina primjene.
-
Avene cicalfate sprej 100ml26,60KM
Više o izboru i našim preporuka možete pogledati u ovoj objavi.
Osim ova dva preparata, mi imamo jako dobra iskustva s Uriage pruriced gelom te PoxClin pjenom. PoxClin pjena nam i najčešće dolazi na preporuku liječnika pedijatara, ublažava svrbež i također djeluje antibakterijski, vrlo brzo se upija te je možete nanositi više puta na dan.
-
Poxclin pjena za hlađenje 100ml34,70KM
-
Uriage pruriced gel 100ml20,90KM
Ako se mjehurići pojave u ustima, izbjegavajte im davati citrusno voće i začinjenu hranu jer ih to može iritirati. Može pomoći i primjena gel s hijaluronskom kiselinom koja će potaknuti obnovu sluznice.
-
Anaftin baby gel 10ml14,30KM
-
Gengigel baby gel 20ml23,80KM
Da li je dozvoljeno kupanje?
Prema novijim preporukama pedijatara, djeca s vodenim kozicama se mogu tuširati ali u antibakterijskim kupkama (Aderma dermalibour cica gel, Avene cicalfate + gel, Uriage cica gel). Od prije se koriste i kupke s hipermanganom, koje također imaju antiseptički učinak. Prah se dodaje u toplu vodu sve dok voda ne dobije blijedoružičastu boju (otprilike je omjer 1l vode i pola male kavene žličice hipermangana). Danas se hipermangan izbjegava kod djece sa suhom kožom, pogotovo kod djece s atopijskim dermatitisom, jer izaziva dodatnu suhoću. Za mene osobno nije bio rješenje jer smatram da su gore navedene kupke puno efektnije, ali i praktičnije.
-
Uriage bariederm cica gel 200ml31,00KM
-
Aderma dermalibour cica gel 200ml33,80KM
-
Avene cicalfate gel za čišćenje 200ml28,00KM
Nakon tuširanja, djecu blago istapkajte mekanim ručnikom i onda nanesite sredstvo kojim tretirate mjehuriće. Vrlo važno je da gel kojim kupate dijete ostavite na koži koju minutu kako bi djelovao. Dakle, ako vaše dijete ima mnogo mjehurića, obavezno ga tuširajte, skinut ćete slojeve sredstava za tretiranje mjehurića i ubrzati njihovo zacjeljivanje.
Što s ožiljcima?
U pravilu, od vodenih kozica ne ostaju ožiljci. Međutim kod neke djece, naručito kod odraslih lice zna biti dosta prekirveno mjehurićima što može ostaviti dugotrajne ožiljke. Kao prevenciju preporučam A-Derma epitheliale A.H. ultra obnavljajuću kremu. Može se koristiti i kod djece i odraslih, tekstura je neljepljiva, lako se nanosi pomaže bržoj obnovi kože. Što prije krenete s korištenjem kreme protiv ožiljaka, tj što je ožiljak svježiji, rezultati će biti bolji.
Kada da očekujem u ostale djece izbijanje?
Vrijeme inkubacije, tj. vrijeme koliko virus bude u tijelu prije nego se pojave mjehurići, je od 10 do čak 21 dan. Tako da vaše drugo dijete može dobiti vodene kozice i za tri tjedna od pojave simptoma kod prvooboljelog. Drugi slučaj iz obitelji obično ima puno više mjehurića nego onaj koji je prvi donio.
Koje rizike nosi i da li je moguće da ih opet imamo?
Vodene kozice obično se prebole samo jednom u životu, iako postoje rijetki slučajevi ponovne infekcije. Nakon što prebolimo vodene kozice, virus ostaje u našem tijelu. Kasnije u životu, zbog pada imuniteta, može se aktivirati i izazvati herpes zoster (šindre). Bolest je najopasnija za trudnice koje je nisu preboljele. Veći rizik od komplikacija imaju tek rođena djeca i odrasli.
Što s imunitetom nakon pljuskavica?
Sad nam slijedi intenzivan napor kako bi osnažili imunitet i bez komplikacija se vratili u kolektiv tj vrtić. Naime, nakon vodenih kozica djeci obično oslabi organizam te ćemo uzeti nešto od preprate za potporu imunitetu, kao i neizostavne probiotičke čokoladice Biorela Choco Multi Kids koje zbog svog čokoladnog oblika malena ne propušta uzeti. Smatram da je zdrava crijevna flora podloga snažnom imunitetu, stoga ne izostavljajte probiotike.
-
Kinderimun pulver a 65 g46,50KM
-
Biorela chocco multi kids a2019,00KM
Cijepljenje protiv vodenih kozica
U mnogim zemljama Europe, cijepljenje protiv vodenih kozica uvršteno je u program obveznog cijepljenja. U razvijenim zemljama dostupna su cjepiva kojim jednim ubodom cijepite dijete od 4 vrste zaraznih bolesti (mumpsa, rubeola, ospice i vodene kozice) tzv tetravalentno cjepivo, koje se prima u dvije doze. Kod nas u BiH cijepljenje protiv vodenih kozica provodi se isključivo prema odluci roditelja, za zaštitu rizičnih imunokompromitiranih (osobe narušenog imuniteta, najčešće oboljele od raznih kroničnih bolesti) osoba u dječjoj i odrasloj dobi te za zaštitu rizičnih odraslih osoba. Više o programu cijepljena pročitajte ovdje Osobno nisam cijepila svoje cure ovim cjepivom, jer srećom ne spadaju u rizičnu skupinu i nemamo imunokompromitirajućih osoba u bliskoj okolini zbog kojih bi se cijepili.
Dodaj komentar