Piše Ana Zovko, mr. pharm.
Virusne infekcije su jako česte, tako je kod djece učestalost pojavljivanja 10-12x godišnje, a kod odraslih osoba 2-5 puta godišnje. Čovjek u životnom vijeku ima otprilike 200 infekcija, što čini 3 do 5 godina našeg života. Najčešći uzročnici prehlada su sojevi 8 različitih rodova virusa, to su rhinovirus, influenza virus, adenocirus, bocavirus, parainfluenzavirus, respiratory syncztial virus te danas vrlo aktualan coronavirus.
Ovakva vrsta infekcija širi se zrakom, u organizam ulazi kroz sluznicu nosa odnosno kroz sluznicu ždrijela, a u manjem postotku putem konjuktive (očne spojnice). Virus se nakon ulaska u organizam naseljava u sluznici nosnog dijela ždrijela, tu se virus nastoji umnožiti te ući u dublje dijelove dišnog sustava i u krvotok. Međutim, ako je sluznica fiziološki zdrava ona ne dopušta virusu da se umnaža niti da prodire dublje u dišni trakt. Dakle, dobar integritet sluznice gornjih dišnih puteva čuva nas od prodora virusa u podsluznicu odnosno od širenja infekcije.
Virus Covid19 izaziva jednake simptoma kao i ostali virusi koji zahvaćaju respiratorni trakt, razlika je u njegovoj izuzetno visokoj virulentnosti i brzom širenju te zahvaćanju donjih dišnih puteva. Najprije se javljaju lokalni simptomi, nelagoda u grlu, peckanje, začepljen nos od tuda se ta simptologija širi dalje u dišni sustav, javlja se kašalj, promuklost te na posljetku dolazi do onih klasičnih simptoma gripe, slabost i prehlada, suhi te naposljetku sve više produktivni kašalj. Oboljele osobe znaju vrlo često reći boli me svaka kost, što najbolje opisuje njihovo opće stanje. Zbog toga je vrlo važno provoditi opće mjere, odmoriti se i provoditi obilnu hidraciju, samo time najčešće virusne infekcije prolaze bez komplikacija i potrebe za protuupalnim lijekovima.
Sva dosadašnja istraživanja vezana za Covid-19 virusne infekcije, potvrdila su da je održavanje imunološkog sustava zdravim najbolja zaštita od infekcija i bolesti. Dakle, najbolji način u borbi protiv virusnih infekcija je prevencija i to je jedino što uistinu ima smisla. Jedan od načina prevencije je održati sluznicu dišnog sustava zdravom. Jer kada postoji bilo kakvo oštećenje sluznice automatski se otvaraju vrata virusima. Suha sluznica vrlo lako puca te stvara povoljno mjesto za ulazak virusa dublje u organizam te na taj način dolazi do razvoja komplikacija.
Suha sluznica je danas vrlo česta pojava zbog uvjeta življenja, kao što su klimatizirani prostori, pretjerano korištenje dekongestiva, alergijski rinitis, pušenje, radioterapija, građa nosa, gastroezofagalni refluks te ostali čimbenici koji pridonose ovom sindromu. Načini ublažavanja ovih simptoma su vlaženje zraka, uzimanje dovoljne količine tekućine te uzimanje preparata koji lokalno vlaže sluznicu.
Kada govorimo o preparatima za vlaženje sluznice u svrhu prevencije i liječenja oštećenja, važno je obratiti pozornost na sastav. Idealan preparat bi trebao imati komponentu koja daje vlažnost (npr. hijalurosnka kiselina koja ima izrazito veliku moć vezanja vode te radi tzv. vodni plašt na sluznici), komponentu za zacjeljivanje i zaštitu postojećeg oštećenja (npr. xantan polisaharid, carbomer i sl.) te komponentu koja će potaknuti produkciju sline jer ona također ima baktericidno i bakteriostatsko djelovanje (npr. islandski lišaj).
Na taj način jednim udarcem postižemo preventivnu zaštitu sluznice, ali i kurativni učinak uslijed oštećenja i pojave prvih simptoma infekcije.
Dodaj komentar