Piše: Ana Zovko, univ. mag. pharm.
Električni inhalatori i njihova upotreba
Veliki broj kućanstava posjeduje električne inhalatore, njima najviše inhaliramo naše najmlađe, ali i odrasli su vrlo često korisnici ovog, jako dobrog, načina ublažavanja problema s dišnim putevima.
Inhalacija električnim inhalatorom podrazumijeva inhalaciju hladnom parom što je kod virusnih i bakterijskih infekcija poželjnije, jer vruća para može izazvati dodatno oticanje sluznice nosa i grla (koja je već natečena) te uzrokovati začepljenje nosa, što može dovesti do drugih komplikacija kao što je upala uha.
Kada se inhalirati
Inhalirati se možemo i kada smo potpuno zdravi. Naime, osobe koje su sklone alergijama mogu provoditi redovitu inhalaciju kako bi „saprali“ alergene iz dišnog sustava. To rade nakon što borave u prostorima s povećanom količinom alergena ( prašina – prašnjavi prostori, grinje – kontakt sa starim namještajem, pelud – nakon šetnje u prirodi) i to samo sa fiziološkom otopinom u trajanju od 10-15min. Zanimljivo je da neki izvori preporučuju redovitu inhalaciju hladnom parom zdravim osobama koje se bave pjevanjem ili javnim govorništvom za umirenje nadraženosti i njegu glasnica (više ovdje)
Inhaliranje preporučamo kod prehlade, upornog kašlja, bronhitisa, laringitisa, astme, kod začepljenosti nosnih kanala. Na ovaj način lijek dopremamo odmah na mjesto djelovanja a to je u dišni sustav. U prijevodu djelujemo brzo i učinkovito!
Kome, koliko i koja fiziološka otopina
Najčešće inhaliramo bebe i djecu, ali inhalacija se naravno preporučuje i odraslima. Dakle inhalirati se mogu svi. Djecu inhaliramo 2 do tri puta na dan do 10 minuta, a odrasli se mogu i češće inhalirati. Inhalaciju samo sa izotoničnom (0,9%) fiziološkom otopinom provodimo više puta, dok hipertoničnu otopinu koristimo maksimalno 3 puta na dan. Lijek stavljamo uvijek u izotoničnu fiziološku otopinu, a hipertoničnu otopinu koristimo samostalno. Kada koju fiziološku otopinu koristiti pogledajte u rubrici riječ dvje farmaceuta.
-
Sinomarin babies bočice 18x5ml13,40KM
-
Uriage bebe isophy ampule 15x5ml12,50KM
Kako ispravno inhalirati
Tijekom inhalacije ne držati glavu pognutu jer dišni putevi moraju biti slobodni. Kod male djece je dovoljno da mirno i polako dišu, a može se koristiti i dok djeca spavaju, dobro je dijete staviti na povišen jastuk i okrenuti ga na stranu. Za malenu djecu preporučamo birati inhalatore neobičnih oblika i boja. Svi oni imaju, kao dodatnu opremu, maske i za djecu u za odrasle i jednaka im je funkcija kao i kod onih jednostavnih oblika, samo ćete na ovaj način inhaliranje lakše pretvoriti u igru i učiniti ga privlačnijim vašim mališanima.
Kako pripremiti otopinu za inhalaciju
5ml otopine za inhaliranje je dovoljno za 10-15 min inhalacije i to je najčešće ukupni volumen koji preporučujemo za inhaliranje. Dakle, kada pomiješate izotoničnu fiziološku otopinu i ostale propisane sastojke ukupno se u posudici treba nalaziti 3- 5ml tekućine (to je ukupni volumen). Ako se radi o djeci koja su nemirna i teško ih je inhalirati, preporučamo smanjiti količinu fiziološke otopine na 2-3ml dok količina lijeka UVIJEK ostaje ista. Ako se inhalacije provodi po preporuci liječnika onda inhaliramo točno koliko je lijek propisan (najčešće 1-2puta na dan). Ako inhaliramo preventivno i samo s izotoničnom fiziološkom otopinom onda možemo inhalirati i više puta na dan (obično 3 puta je sasvim dovoljno).
Kako čistiti/održavati inhalatore
Nakon svake uporabe dijelove inhalatora treba preliti toplom vodom (spremnik lijeka, cijev te nastavak za usta i ostaviti na zraku da se osuši). Povremeno je dobro u spremnik naliti destiliranu vodu (10ml), spojiti sve dijelove i uključiti inhalator par minuta. Također je potrebno s vremena na vrijeme promijeniti filtere, prema uputama proizvođača.
-
Microlife inhalator neb 200129,00KM
-
Pic inhalator air family141,00KM
-
Omron inhalator ne c-28195,00KM
Dodaj komentar