Piše: Marjana Naletilić, univ. mag. pharm.
Trudnoća i iskorištavanje željeza
Ako se koji nutrijent veže uz trudnoću, to je definitivno željezo. Naime, većina trudnica, prije ili poslije završi na uzimanju dodatka prehrani sa željezom. Razlog su povećane potrebe željeza u trudnoći koje se udvostručuju jer se mijenja i ukupni volumen majčine krvi, koji se također udvostručuje. Naime, potrebno je izgraditi i taj dodatni hemoglobin, protein koji prenosi kisik u naša tkiva, za čiju nam izgradnju služi željezo. Također, žene često uđu anemične u trudnoću, što zbog obilnih menstruacija, što zbog manjeg razmaka među trudnoćama što sve smanjuje zalihe željeza u krvi.
U pravilu se na početku trudnoće određuje vrijednost feritina, tj. procjena vrijednosti rezervi željeza u organizmu te se na osnovu redovitih krvnih nalaza, vrijednosti hemoglobina kroz samu trudnoću odredi i kada uključiti nadopunu željezom. Iako se umjereni oblik anemije, zbog povećanog volumena krvi, smatra normalnom pojavom tijekom trudnoće, teška anemija je vrlo ozbiljno stanje koje može biti rizično i za majku i za bebu te dovesti do prijevremenog poroda, rađanja djeteta niske porođajne težine, post porođajne depresije te ga je jako bitno kontrolirati.
Prema WHO (Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji), anemija se definira kad je hemoglobin ispod 120 g/L, odnosno kod trudnica ispod 110 g/L. No, bitno je u obzir uzeti i vrijednost feritina za konačnu dijagnozu. Simptomi anemije su jako slični simptomima trudnoće (umor, slabost, nedostatak daha, blijeda koža).
Suplemente se nikako ne preporučuje uzimati bez dogovora s liječnikom i bez kontrole nalaza jer i povišene vrijednosti mogu dovesti do problema.
Kako i kada beba uzima najviše željeza
Priroda je tako namjestila da fetus ne pati od deficijencije, odnosno beba sebi uzima koliko treba, a majci što ostane. Na vrijednosti željeza posebno treba obratiti pozornost u zadnjem tromjesečju te kod više plodnih trudnoća, kada su puno veće potrebe te plod tada uzima najviše željeza. Iz tih zaliha, dojenče se opskrbljuje za prvih 4-6 mjeseci svog života.
Prehrana i željezo
Prehrana je prva linija sprječavanja nedostatka željeza. Tu imamo dva oblika željeza, hem i ne-hem, a razlika je u apsorpciji odnosno u iskorištenju u našem organizmu. Hem željezo se brže i bolje apsorbira, a nalazimo ga u crvenom mesu, ribi, jajima. Ne-hem željezo imamo u povrću i žitaricama ali se ono puno slabije iskorištava u organizmu. No, i brojni drugi faktori utječu na iskoristivost željeza. Npr., istodobna upotreba sa vitaminom C povećava iskoristivost te zato danas neki preparati imaju u sebi već i vitamin C. Brojne tvari i smanjuju apsorpciju pa se preporuča željezo ne uzimati istodobno s kavom, čajem, mlijekom i mliječnim proizvodima.
Dodaci prehrani, lijekovi i željezo
Ukoliko trudnica uzima i neke druge dodatke prehrani ili lijekove onda treba pripaziti da su oni uzeti u dovoljnom vremenskom razmaku od željeza. Tako ako uzimate neke preparate koji djeluju na lučenje želučane kiseline (Gastal, Rennie, Rupurut,..) napravite razmak od željeza barem 2-4 sata. Isto vrijedi i za preparate s kalcijem, hormone štitnjače (levotiroksin – Letrox, Euthtorx) te za brojne antibiotike ukoliko su vam propisani.
Kako odabrati pravi preparat
Iako većina prenatal oblika ima u svom sastavu željezo (Pregnatol multi, Novalac, Femibion, Premama duo,…), to često ne bude dovoljno u drugom dijelu trudnoće.
Idealan pripravak željeza bi bio onaj koji se što bolje iskoristi u organizmu, a da ima što manje nuspojava. Iako svi preparati željeza mogu ići i u trudnoći, mi najbolja iskustva i podnošljivost imamo sa pripravcima Solgar iron gentle i Globifer forte, koji zbog svog sastava, odnosno oblika željeza koji sadrže, imaju minimalno nuspojava. Tu je također i jedan noviji preparat, New iron, koji zbog svog oblika ne izaziva mučninu niti zatvor što vrlo često zna biti neželjen efekt osobito kod trudnica.
-
New iron caps a3036,90KM
-
Globifer forte tbl a4043,70KM
Osim oblika preparata, moramo uzeti u obzir i kada uzimamo preparate željeza. Naime, najveća iskoristivost je primjena prije obroka. Ako možete uzmite ga prije jela, a ako ne ide zbog mučnine, onda ga uzmite uz obrok, a ako baš ni tada ne ide probajte uvečer prije spavanja. Pronađite najbolji način za sebe, samo ga uzimajte.
Najčešće nuspojave
Preparati željeza imaju i brojne nuspojave zbog kojih žene često znaju izbjegavati uzimanje tih preparata. Najčešće su to problemi vezani uz probavni sustav – mučnina, bol u želucu, povraćanje, zatvor, tamno obojena stolica. Ako ste se susreli npr. sa mučninom, slobodno probajte uzeti preparat između obroka, npr sat prije ručka. Ako je zatvor u pitanju, možete probati povećanjem unosa tekućine. Ako ni to ne pomogne, konzultirajte se s farmaceutom/ginekologom da probate s nekim drugim, bolje podnošljivijim oblikom.
Na kraju, željezo je jako bitan mikronutrijent u cijelom reproduktivnom razdoblju žene, pogotovo trudnoći. U dogovoru s ginekologom, pratite vaše vrijednosti hemoglobina i savjetujte se oko izbora najpogodnijeg oblika željeza ako je u pitanju nedostatak.
U našim poslovnicama zatražite razgovor s farmaceutom, savjetovanje provodimo i putem wapp-a, pošaljite nam vaše nedoumice, pitanja i probleme s kojima se susrećete. Sve Vaše upite provjerit ćemo na sigurnim i provjerenim izvorima i javit ćemo vam se u najkraćem mogućem roku.
WahtsApp savjetovalište 0-24h 063 685 282
Literatura
1. Means RT. Iron Deficiency and Iron Deficiency Anemia: Implications and Impact in Pregnancy, Fetal Development, and Early Childhood Parameters. Nutrients. 2020 Feb 11;12(2):447.
2. https://www.inpharma.hr/index.php/news/1622/22/zeljezo-u-trudnoci
3. https://www.plivamed.net/aktualno/clanak/18746/Sideropenicna-anemija-u-trudnoci.html
Dodaj komentar