Piše: Ana Zovko, univ. mag. pharm.
Iako se ne radi o dijagnozi nego o fenomenu proljetnog umora, ovo stanje bezvoljnosti, manjka energije, pospanosti, manjka koncentracije te pada imuniteta vrlo je česta pojava. Radi se o prilagodbi ljudskog organizma promjenama vremena i sve duljem dnevnom svjetlu. Tjelesni ritam se mijenja, a sve veća količina sunčeve svjetlosti uzrokuje hormonalne promjene u tijelu.
Osobe koje su pogođene ovim promjenama to doživljavaju kao simptome proljetnog umora.
Poput životinja u zimskom snu, i čovjek zimi blago snižava tjelesnu temperaturu, a nedostatak svjetla dovodi do pasivnijeg načina života. Kada vani ponovno postane toplije, temperatura tijela se također lagano povećava, a metabolizam i ravnoteža hormona prilagođavaju se novim svjetlosnim uvjetima. Krvne žile se šire i krvni tlak pada. Svi ti procesi mogu privremeno sniziti razinu energije kod onih koji su skloni tom stanju. Procjenjuje se da, kada stigne proljeće, gotovo svaka druga odrasla osoba prvo mora prevladati ovaj sezonski umor prije nego što ponovno vrati svoju uobičajenu razinu energije.
Ali evo dobre vijesti: ovaj gubitak forme trajat će najviše nekoliko tjedana – a onda se konačno možete prebaciti na punu brzinu! Važno je u proljeće vratiti tijelu ono što mu je nedostajalo tijekom zime: sunce, svjež zrak i prehranu bogatu vitaminima. Na ovom linku ćete naći par kratkih uputa kako se nositi s ovim fenomenom.
Iako u namirnicama koje konzumiramo tj. koje bismo trebali konzumirati, imamo sve potrebne nutrijente, ipak kvaliteta namirnica koje unosimo je upitna. Da li stignemo jesti kuhano i kvalitetno svaki dan, da li stignemo unijeti šareno povrće, nešto voća, proteina i ugljikohidrate niskog GI te zdrave masnoće, da li izbjegavamo rafinirane namirnice i šećer… Mnogo toga je upitno, a vjerujem da bi većina nas zapitala nad ovim „da li“.
Zbog toga je, za većinu nas, trenutno rješenje detekcija deficitarnih vitamina i minerala i njihov pojačani unos. Koji su vaš deficiti najbolje ćete otkriti u razgovoru sa svojim farmaceutom. Postavljanjem brojnih pitanja koji su vezani za vaš životni stil (količinu stresa, tjelesnu aktivnost, način ishrane) te prisutnost nekih kroničnih bolesti, farmaceut će procijeniti dali trebate ići kod liječnika i napraviti određene analize ili je vaš deficit očit i iz vaših odgovora. Tako ćete dobiti preporuku određenih dodataka koji odgovaraju potrebama baš vašeg organizma.
-
Plivit d3 2000 oralni sprej 10ml22,90KM
-
Plivit b forte caps a6011,90KM
-
Plivit c max 500mg9,90KM
Ovdje je ključna dosljednost, naime svi dodaci prehrani uzimaju se u preporučenim vrijednostima (ne pojačavajte samostalno doze), u određeno doba dana i u određenom odnosu na hranu. Morate ih uzimati minimalno mjesec dana, a najčešće 3 mjeseca u kontinuitetu kako biste zadovoljili nastali deficit.
Proizvod koji sadrži čitavu paletu vitamina i minerala općenito će dobro doći u stanjima umora, emotivne napetosti i stresa. Ono što je, po meni, poželjno da ovakvi preparati sadrže je dodatak koenzima Q 10. Ovaj moćni antioksidans normalno je prisutan u našem organizmu, ali nakon 35-te godine života, njegova vrijednost počinje opadati. Nužan je za stvaranje energije (ATP-a) u stanicama mitohondrija u našem organizmu, čuva druge antioksidanse kao npr. vitamin E i sudjeluje u prevenciji aterosklerotskih promjena. Ako ga koristimo u kombinaciji s drugim vitaminima i mineralima, svom tijelu dajemo najkvalitetnije „gorivo“.
-
Plivit total energy 30a19,60KM
Ipak ovo nam ne smije biti alibi za zdravu prehranu i tjelesnu aktivnost. Ovo je samo brza i nužna pomoć organizmu da se nosi s ovim fiziološkim procesom ljudskog organizma.
Osim iznutra, možete pomoći svome tijelu i izvana. Dan započnite tuširanjem, ali tijekom tuširanja postupno uvodite hladniju vodu sve do granice neugode. To će pomoći vašem tijelu da se prokrvi i probudi. Za njegu tijela birajte proizvode na bazi citrusa jer oni svojim mirisom podižu energiju i razbuđuju!
Naglašavam na kraju, najbolji način borbe protiv proljetnog umora je tjelesna aktivnost i boravak na zraku i suncu. Zrak i sunce potaknut će lučenje hormona dobrog raspoloženja (serotonina) i sintezu vitamina D, te će nam, uz pravilnu prehranu i dovoljno sna, pomoći u rješavanju ovog sezonskog problema.
Ukoliko ovo stanje traje dulje od 2 mjeseca onda se ne radi o fenomenu proljetnog umora, potrebno je odraditi određene pretrage, jer umor može biti znak prisutnosti nekih kroničnih bolesti. U tom slučaju preporučamo da se javite svom liječniku!
Reference:
Pliva zdravlje, Proljetni umor, dostupno na: https://www.plivazdravlje.hr/aktualno/clanak/18253/Proljetni-umor.html, pristup 20.03.2023.
Fitness.com, Ugljikohidrati – koje odabrati, koliko i kada tempirati unos
Dostupno na: https://www.fitness.com.hr/prehrana/nutricionizam/Ugljikohidrati-koje-odabrati-koliko-i-kada.aspx, pristup 27.3.2023.
Mediven, Feeling well despite springtime lethargy, dostupno na https://www.medi.de/en/healthy-life/beauty/fit-for-spring/, pristup 20.3.2023.
CSS, What helps to cure spring fatigue?, dostupno na: https://www.css.ch/en/private-customers/my-health/physical-health/amazing-human-body/spring-fatigue.html, pristup 23.3.2023.
Dodaj komentar