Hipertenzija je trajno povišenje sistoličkog (gornjeg) odnosno dijastoličkog (donjeg) tlaka (vrijednosti veće od 140/90 mmHg).
Simptomi su glavobolja, umor, smetnje vida, mučnina i povraćanje, anksioznost, pretjerano
znojenje.. No, jako često je to bolest bez simptoma i otkrije se tek slučajno na nekom sistematskom pregledu. Neliječen ili nepravilno liječen krvni tlak dovodi do brojnih teških bolesti, kao što su srčani udar, infarkt miokarda, zatajenje bubrega. Zato je bitan način života, redovito mjerenje krvnog tlaka, izbjegavanje stresnih situacija koliko je moguće, te aktivan boravak u prirodi i tjelesna aktivnost prilagođena dobi.
Prve mjere kod liječenja visokog tlaka su promjene načina života uopće.
Preporuča:
- povećati tjelesnu aktivnost (smanjuje se opterećenje srca i krvnih žila, tako pada i tlak, a kretanje otvara stisnute krvne žile i omogućuje lakše kretanje krvi. I šetnja je super!)
- prestati pušiti (pušenje dodatno uništava krvne žile pa one uz povišeni tlak ubrzano
stradavaju) - smanjiti unos soli (smanjenjem unosa soli hranom, smanjuje se i zadržavanje tekućine
u tijelu te tako i krvni tlak ) - povećati unos voća i povrća
- smanjiti tjelesnu težinu (smanjenjem se smanjuje i opterećenje srca i krvnih žila)
I samo smanjenje tjelesne težine može kod blažeg povišenja krvnog tlaka regulirati tlak i bez
tableta! Ako nakon određenog perioda (najčešće par mjeseci) ove aktivnosti nisu urodile plodom i krvni tlak je i dalje povišen, liječnik će propisati tablete, antihipertenzive. S obzirom na vrijednosti tlaka, te eventualno prisutnosti nekih drugih bolesti, liječnik će odrediti terapiju.
Danas postoji jako puno dobrih i sigurnih lijekova i povišeni tlak se uspješno liječi. Tablete se uvode postupno i zato je ispočetka potrebno redovito mjeriti vrijednosti u čemu će vam pomoći i naša tablica. Upisane vrijednosti će dati uvid liječniku u djelovanje lijeka. Ako liječnik primijeti da vam se vrijednosti tlaka nisu spustile iako ste redovito uzimali lijekove, dati će vam neki drugi lijek. Naime, nije dovoljno samo uzimati lijek, već on mora i djelovati!
Kako često treba mjeriti tlak?
Na početku uvođenja terapije, tlak bi trebalo mjeriti 2-3 x dnevno. Kasnije, kada se ustali količina i vrsta lijeka, dovoljno je 1-2x tjedno. Terapija za tlak je doživotna terapija i redovito ju treba uzimati te je zato bitno da ona bude i učinkovita.
Morate biti strpljivi i uporni jer djelovanje ne dolazi preko noći. Smatra se da su ciljne vrijednosti kod većine bolesnika 130/85 mmHg. Izuzetak su dijabetičari, kod kojih su krvne žile već ionako oštećene, te su kod njih ciljne vrijednosti bar 130/80 mmHg. Također, kod osoba visoke životne dobi ciljna vrijednost sistoličkog tlaka se tolerira i do 150mmHg.
Dodaj komentar