Piše: Antonija Hrkać, mr. pharm.
Nedostatak željeza i anemije uzrokovane njegovim manjkom su tegoba s kojom se jako često susrećemo u ljekarničkoj praksi. Posebno ranjive skupine su djeca (dojenčad i mala djeca) i trudnice.
Prva stvar koju želim istaknuti je što je zapravo željezo i koja je njegova uloga? Željezo je element kojeg sadrže sve stanice u organizmu, bitan je za normalno funkcioniranje organizma, a njegova najpoznatija, ujedno i najbitnija uloga je ta da sudjeluje u prijenosu kisika kao sastavni dio proteina hemoglobina i mioglobina. Željezo se također nalazi u sastavu različitih enzima i proteina bitnih za normalan rad stanica.
Normalna razina željeza u krvi ovisi o spolu. Kod žena se zbog mjesečnog krvarenja tolerira niža vrijednost donje granice željeza, dok su kod muškaraca te vrijednosti više.
Dnevne potrebe se također razlikuju ovisno o spolu. Muškarci u normalnim uvjetima (bez krvarenja) dnevno izluče 1mg željeza i to uglavnom stolicom, dok su kod žena potrebe za željezom dvostruko veće, a razlog su menstruacijski ciklus, trudnoća ili dojenje. Mnoštvo korisnih informacija o željezu možete pronaći na linku.
Zanimljiva činjenica na koju sam naišla tijekom istraživanja o ovoj temi je da željezo, posebno u kombinaciji sa cinkom dokazano može smanjiti simptome PMS-a koji pogađa čak 8-15% žena reproduktivne dobi što je još jedan od razloga za povećanim unosom željeza kod žena.
Zbog čega nastaje manjak željeza?
Budući da u organizmu postoje zalihe željeza simptomi nedostatka se najčešće javljaju tek kad se te zalihe isprazne. Najčešći simptomi nedostatka željeza su umor, iscrpljenost, blijeda koža, smanjena koncentracija, a često se javljaju slabost u mišićima, vrtoglavica, krhki nokti i povećani gubitak kose.
Uzrok manjka željeza je ponajprije nedovoljan unos hranom, smanjena apsorpcija u crijevima, povećane potrebe za željezom tijekom razdoblja djetinjstva, adolescencije, trudnoće ili dojenja, kao i povećani gubitak željeza uslijed krvarenja ili obilnih menstruacija.
Kod liječenja manjka željeza prvi korak je otkriti uzrok i djelovati na njega. Često su kod muškaraca i starijih osoba niske razine željeza u krvi uzrok krvarenja iz probavnog sustava na što je potrebno čim prije reagirati.
Manjak željeza se nadoknađuje prehranom i terapijom pripravcima željeza.
Količina željeza koja se svakodnevno apsorbira iz hrane je jako mala, i obično je to samo 10-15% ukupnog sadržaja željeza koji se nalazi u hrani. Ukoliko se radi o nedostatku željeza sama prehrana često nije dovoljna za podizanje željeza na optimalnu razinu. Stoga je potrebno posegnuti za pripravkom bogatim željezom kako bi se brže korigirala njegova razina u krvi. U ljekarnama je dostupan veliki broj pripravaka sa željezom, u obliku tableta, ampula ili sirupa.
Na što je bitno obratiti pozornost i kako izabrati pravi pripravak?
Prva misao na terapiju nekim pripravkom željeza su probavne smetnje u vidu mučnine i povraćanja, boli i težine u želucu, metalnog okusa u ustima, zatvora, tamne stolice i slično. Pri izboru pripravka treba paziti na njegovu djelotvornost i neželjene reakcije, a posebnu pozornost treba obratiti na oblik željeza koji se nalazi u pripravku. Probavne smetnje ovise o količini elementarnog željeza pa će tako njih vjerojatno izazvati pripravci koji u sastavu imaju željezo fumarat (Heferol, Ferro top direkt)), željezo sulfat ili željezo glukonat (Tothema) jer oni daju veliku količinu elementarnog željeza. Ti oblici su cjenovno prihvatljiviji, a njihove nuspojave vezane za probavne smetnje mogu se smanjiti tako da se postepeno povećava doza pripravka, kao i uzimanjem zajedno s vitaminom C koji povećava apsorpciju željeza.
Kako bi izbjegli gore navedene nuspojave preporuka je birati pripravke koji u svom sastavu imaju željezo bisglicinat (Solgar gentle iron i Natural Wealth Željezo+C).
-
Solgar željezo 20mg caps a9043,40KM
-
N.w. željezo + vitamin c tbl a9025,80KM
Druga opcija je željezo pirofosfat (Sideral, Sideral forte, Sideral folic, Doppel herz Eisen-Femin).
-
Sideral forte 20cps28,70KM
-
Sideral folic a2029,50KM
-
Dh željezo za žene direkt a3011,70KM
-
Sideral cps a 2027,30KM
Za te oblike je potrebno izdvojiti malo više novca međutim s razlogom, puno bolje se iskorištavaju u organizmu i imaju jako malo, skoro nikako nuspojava.
Važno je napomenuti da se svi oblici uzimaju između obroka zajedno s vitaminom C (može i uz čašu soka od naranče ili limuna). Isto tako uzimanje pripravaka sa željezom poželjno je odvojiti od pripravaka sa kalcijem, kao i od antacida i inhibitora protonske pumpe (lijekova koji smanjuju lučenje želučane kiseline).
Anemija i nisko željezo u krvi kod djece je jako čest slučaj u praksi. Uzastopne i česte prehlade i viroze, ali i sama faza rasta i razvoja crpi veliku količinu željeza, a jedan od razloga njegovog manjka u dječjoj dobi je i nedovoljan unos prehranom. Kod djece najčešći izbor suplementacije je sirup obogaćen željezom.
-
Floradix tonik sa željezom 250ml26,70KM
-
Ferrosal junior sirup22,50KM
Željezo u trudnoći
Potrebe za željezom u trudnoći se povećavaju, jer mama osim za sebe mora osigurati željezo za potrebe djeteta. Najviše željeza se koristi krajem trudnoće. Preporučena dnevna doza za trudnice je 30mg/dan, a za dojilje 20mg/dan.
Trudnice moraju redovno pratiti vrijednosti željeza i korigirati ih na preporuku liječnika. Također u prehranu je poželjno uvrstiti namirnice bogate željezom, a na linku pogledajte o kojim namirnicama se radi.
Svi gore navedeni preparati pogodni su za korištenje u trudnoći, naša preporuka, prema kvaliteti ali i iskustvu je Solgar gentle iron.
-
Solgar željezo 20mg caps a9043,40KM
Kontrola razine željeza u krvi
Kako bi se postavila dijagnoza manjka željeza potrebno je laboratorijski izmjeriti određene parametre koji ukazuju na smanjenu razinu željeza u krvi, željezo u zalihama i u hemoglobinu.
Nikada ne određujte željezo u krvi kada imate virozu vi ili vaše dijete, jer tada su vrijednosti željeza u krvi manje i nisu relevantne za postavljanje dijagnoze anemije.
Prije nego odradite kontrolu željeza u krvi bilo bi dobro da 7 dana ne uzimate oralnu terapiju željezom. Nakon podizanja željeza na optimalnu razinu potrebno je još 2-3 mjeseca nastaviti sa terapijom kako bi se u tom periodu napunile zalihe željeza u organizmu. A ako ste skloni anemijama, u periodu dok ne koristite nadomjeske željeza u obliku terapije, svakako uzmite neke biljne pripravke kao npr. aroniju, kupinovo vino, prirodne sokove bogate željezom (borovnica, cika) šta kome odgovara. Ali uvijek budite svjesni svoje anemije i tome prilagodite prehranu.
Ostavite komentar