piše Sara Zovko, mr. pharm.
Vitamin C poznati je antioksidans koji prije svega štiti kožu od štetnih tvari iz okoliša i UV – zračenja, stoga većina ljudi voli korištenje vitamina C ujutro kako bi koži pružio valjanu zaštitu od Sučeve svjetlosti.
Međutim, vitamin C je sam po sebi dosta nestabilna molekula koja se razlaže pod utjecajem svjetla i u dodiru sa zrakom, pa ga je preporučljivo nanositi barem 30 minuta prije izlaganja suncu uz obavezno korištenje zaštitnog faktora! Osim antioksidativnog djelovanja, uklanja i prve znakove starenja (poput sitnih bora) jer potiče sintezu kolagena čija koncentracija u koži vremenom opada. S obzirom da je vitamin C jedna od najistraživanijih molekula u skincare svijetu, dobro je poznato i njegovo djelovanje na uklanjanje tamnih mrlja i vraćanje blistavosti umornoj i sivoj koži. Za one koji traže više detalja, evo jednog korisnog linka na kojem samo pronašla puno korisnih informacija o vitaminu C.
Koncentracije koje se mogu pronaći u proizvodima su najčešće 5 – 30%, a odabir prave koncentracije ovisi o tipu kože – za osobe koje imaju suhu, osobito osjetljivu kožu, poželjno je koristiti manje koncentracije jer je jedna od negativnih strana ovog moćnog sastojka mogućnost iritacije. Osobe s masnom kožom mogu ići s nešto višim koncentracijama, ali bez pretjerivanja jer treba imati na umu da njegova učinkovitost ne raste u koncentracijama iznad 20%, već se samo povećava iritacijski učinak. Mislim da je još važno upozoriti kako vitamin C ne treba kombinirati direktno s kiselinama, benzoil peroksidom i retinolom – ako koristite neki od ovih preparata, poželjno je ih je razdvojiti (npr. navečer) od vitamina C (ujutro).
Pri odabiru pravog seruma slobodno zavirite pod „ingredients“ jer treba obratiti pažnju koji se oblik vitamina C u njemu nalazi. Najviše istražen i korišten oblik vitamina C je čista L-askorbinska kiselina koja je ujedno i njegov biološki aktivan oblik. Askorbinska kiselina je pogodna za one s masnom kožom jer prodire duboko kroz kožnu barijeru, što za osjetljivu kožu nije baš toliko poželjno zbog već navedenog iritacijskog učinka. Iza sebe ima dobro proučen i dokazan antioksidativni i antiage učinak.
-
Geek&gorgeous c-glow 3oml25,90KM
Ipak, ako imate suhu i osjetljivu kožu, ne trebate očajavati jer nećete ostati uskraćeni za njegovu primjenu, samo pripazite da pronađete serum koji sadrži neki od derivata vitamina C. Iako imaju nešto slabiji učinak od čiste askorbinske kiseline, stabilniji su i ne izazivaju iritacije.
Poseban naglasak ipak treba staviti na Novexpertov Booster s vitaminom C koji u svom sastavu ima askorbil metilsilanol pektinat te je jedini fotostabilan serum koji možete pronaći u našoj ponudi i pogodan je za apsolutno sve tipove kože, što opravdava i odskakanje njegove cijene u odnosu na ostale proizvode.
Ako vas zanimaju još neki oblici vitamina C, o njima možete malo opširnije pročitati na ovom linku.
A kako ovaj članak ne bi bio samo u obliku pustih slova i natrpanih informacija, odlučila sam napraviti jedan mini pokus s jabukom da uvjerim i vas i sebe u njegove učinke. Uzela sam tester La Roche Posay Pure vitamin C
-
Lrp pure vitamin c10 30ml69,00KM
koji u svom sastavu sadrži 10% čiste askorbinske kiseline. Na donju stranu jabuke nanijela sam navedeni serum, dok sam gornju strana ostavila potpuno netaknutom. Fotografiju sam uslikala 10 minuta nakon nanošenja seruma.
Kao što se očigledno može vidjeti, gornja strana je u jako kratkom vremenu promijenila boju, a donja strana na koju sam nanijela serum ostala je potpuno netaknuta i zaštićena. Ako vitamin C ovako utječe na jabuku nakon samo jednog nanošenja, zamislite kako će tek onda utjecati na vašu kožu ako ga uvrstite u rutinu!
Ostavite komentar