piše Antonija Hrkać, mag. pharm.
Inhalacijska terapija je vrsta terapije u kojoj lijek ulazi u organizam zajedno sa zrakom koji udišemo. Klasično inhaliranje vrućom parom je većini poznato ali ono ponekad može pogoršati stanje kada smo prehlađeni i kada je sluznica dišnog sustava oteknuta, te dovesti do proširenja krvnih žila i još jačeg oteknuća sluznice, a time i začepljenja dišnih puteva. Zbog toga se radije preporuča za malene bebe kao i za odrasle inhaliranje hladnom parom pomoću električnih inhalatora.
Inhalacijska terapija se najčešće primjenjuje kod osoba koje boluju od astme, bronhitisa, sinusitisa, alergijskog rinitisa, a koristi se kod svih uzrasta, od djece do starijih osoba. Inhalacija je vrlo korisna kod obične prehlade, kao i teškog produktivnog kašlja gdje iskašljavanje iscrpljuje zbog gustog sekreta. Prednosti inhalacijskog postupka u odnosu na klasično primjenjen lijek (npr. sprej ili sirup) su lokalno djelovanje na respiratornu sluznicu, brži učinak, veća učinkovitost lijeka i manje nuspojava. Jedan od najučinkovitijih i najprirodnijih načina kojim ćemo pomoći djetetu, a i odraslim osobama kod jakog kašlja i začepljenog nosa je inhalacija električnim inhalatorima.
Kako se pravilno inhalirati?
Za inhaliranje se najčešće koristi fiziološka otopina i tada inhalacije traju 10-15 min čime se postiže vlaženje sluznice dišnih puteva kod prehlada i alergija. Ovaj postupak se može ponavljati do 3 puta na dan . U fiziološku otopinu se prema preporuci liječnika mogu dodati različiti lijekovi ovisno o bolesti. Otopina za inhaliranje priprema se prema uputama liječnika, a osoba inhalira aerosol pomoću maske ili usnog nastavka.
Inhalator je uređaj kojim se lijek raspršuje u obliku sitnih čestica poput pare ili magle, a koristi se kako bi lijek ušao što dublje u dišni sustav. Postoje razne vrste inhalatora, od onih za kućnu uporabu do profesionalnih inhalatora koji se koriste u zdravstvenim ustanovama. Inhalatori mogu biti različitih veličina i kapaciteta, a prema načinu rada se dijele na kompresorske i ultrazvučne. Kompresorski inhalator je veći i jednostavniji za upotrebu i namijenjen je za kućnu upotrebu jer radi na struju, a ultrazvučni je na baterije zbog čega je vrlo praktičan kad ste na putu, al je malo kompliciraniji za upotrebu i cijenovno skuplji.
Kako održavati inhalator?
Nakon svake uporabe dijelove ihalatora treba preliti toplom vodom (spremnik lijeka, cijev te nastavak za usta i ostaviti na zraku da se osuši). Povremeno je dobro u spremnik naliti destiliranu vodu, spojiti sve dijelove i uključiti inhalator par minuta.
Savjeti kod inhalacije?
1) Tijekom inhalacije ne držati glavu pognutu jer dišni putevi moraju biti slobodni.
2) Otopinu pripremiti prema uputi liječnika, te aerosol inhalirati putem maske ili usnog nastavka.
3) Dok držite masku pravilno je udisati kroz nos (ako je moguće) i izdisati na usta, disati pokalo i duboko. Ako imate usni nastavak udišite lijek na usta zadržite dah par sekundi, izvadite nastavk i izdahnite.
4) Kod male djece je dovoljno da mirno i polako dišu, a može se koristiti i dok djeca spavaju, dobro je djete staviti u stranu ili na povišen jastuk.
5) Inhalator se koristi dok lijek iz spremnika ne nestane, a to je otprilike 10-15 min.
Navodimo primjere otopina za inhalaciju:
- obje vrste kašlja – 5ml izotonične fiziološke otopine ili par kapi eteričnog ulja za inhalaciju u 4ml fiziološke otopine
- produktivan kašalj – bisolex ili bisolvon kapi (u dozi kao kod oralne upotrebe) pomiješati sa 4ml fiziološke otopine. Gotove ampule N-acetilcisteina u hipertoničnoj fiziološkoj otopini (Viscoflu amp. 5x5ml).
- začepljen nos – hipertonična fiziološka otopina (npr. Sinomarin) ili 1-2 kapi dekongestiva (npr., Operil, Olynth i sl) pomiješati sa 4-5ml fiziološke otopine
U otopinu za inhalaciju često se dodaju kortikosteroidi, beta-2-agonisti i njihove kombinacije (salbutamol, terbutalin, salmeterol, formoterol), ali to ide isključivo na liječničku preporuku. Jako su učinkovite i gotovo odmah osjećate poboljšanje, al njihova upotreba je ograničena.
Dojenčad i mala djeca bi trebala izbjegavati neka eterična ulja u inhalaciji, posebno ona koja imaju u sebi mentol ili kamfor.
#sinomarin #operil #olynth #inhalator #fiziološka #bisolex #microlife #norditalia #pic
Ostavite komentar